یک کامپیوتر رومیزی بسیار کوچک از Xi3

کم فروغ شدن کامپیوترهای دسکتاپ را می توان به چند عامل مرتبط دانست، از جمله فراگیری لپ‌تاپ‌ها، آمدن پُست پی‌سی ها و بالا گرفتن تب استفاده از خدمات اَبری. دسکتاپ‌ها می‌توانند سنگین، گران و با سختی قابل جا به جا کردن باشند به خصوص وقتی با مکعب کوچک شرکت Xi3 مقایسه شوند. Xi3 می‌گوید که هدفش از ساخت این مکعب کوچک، ارائه کامپیوترهایی کم‌هزینه، صرفه‌جو در مصرف انرژی و با طراحی همه‌پسند است. 

دیوید پولیتیس، مدیر بازاریابی Xi3 در باره این محصول که پایین‌ترین مدل آن X5A  نام دارد می‌گوید که دسکتاپ‌های قدیمی در ذات خود کهنه شده‌اند و در ساخت آنها منابع طبیعی زیادی استفاده می‌شود و دست آخر هم قیمت گرانی دارند. همین عوامل موجب شد تا اعضای Xi3 دست به کار ساخت یک کامپیوتر قوی ولی کوچک شوند. 

مدل X5A  برخوردار از یک پردازشگر دو هسته‌ای 64 بیتی x84، با فرکانس پردازشی 1.8 گیگاهرتز است که به همراه دو گیگابایت رم، در داخل مکعبی در ابعاد یک گریپ‌فروت گنجانده شده‌اند. متریال مورد استفاده در ساخت این کامپیوتر فقط معادل 5٪ از مواد مورد استفاده در یک دسکتاپ سنتی است. 

حالا این شرکت به دنبال تأمین منابع لازم برای تولید انبوه کامپیوتر کوچک خود است و می‌خواهد مدل پیشرفته آن یعنی X7A را هم با پردازنده چهار هسته ای x86 عرضه کند که به درد بازی‌خورها و کاربران حرفه‌ای تر می‌خورد. قیمت سه مدل این کامپیوتر، بین 500 تا 1000 دلار خواهد بود. 

اما پرسش اینجا است که آیا با رشد روز افزون پُست پی‌سی‌هایی که قدرت پردازشی زیادی را در ابعادی کوچک به کاربران ارائه می‌کنند، آیا کسی حاضر هست چنین پولی را بابت این مکعب کوچک بدهد؟ انتخاب شما در این دامنه قیمتی (500 تا 1000 دلار) چه محصولی است؟ دسکتاپ، لپ‌تاپ، تلفن هوشمند، یا تبلت؟

/ 0 نظر / 12 بازدید